Plates
Plates

PİLATES GRUP EGZERSİZLERİ

Günümüzde vücuda esneklik kazandırmak ve sağlıklı bir bedene sahip olmak adına çeşitli grup egzersizleri mevcuttur. Bu aktiviteler arasında en çok ilgi görenlerden biri pilatestir. Pilates grup egzersizleri sayesinde kaslarınızı çalıştırabilir ve vücudunuzu sıklaştırabilirsiniz.
 

PİLATES NEDİR?

“Pilates nedir?” dediğinizde esnekliği artırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemi şeklinde tanımlandığını görebilirsiniz. Spor, vücudun bütün bölümlerini harekete geçirmeye yönelik değişik aktiviteleri kapsayan egzersiz yöntemleri sınıfında sayılabilir. Bu egzersizler minder ya da reformer pilates adıyla özel olarak geliştirilen aletler üzerinde rahatlıkla uygulanabilir. Pilates insan bedenine sayısız yarar sağlaması sebebiyle günümüzde asrın sporu niteliğinde değerlendirilir. Ayrıca vücut duruşunu düzenlemesi dolayısıyla da sporcular tarafından ilgi gören egzersiz çeşitleri arasındadır. Pilates dersleri, kişinin duruşunu düzenlemenin yanı sıra vücutta meydana gelebilecek duruş bozukluklarını, ağrıları ve sakatlıkları önlemeyi amaçlar.

PİLATES HAREKETLERİ NELERDİR?

Pilates hareketleri sırt, karın ve kalça odaklı yapılabilir. Hareketlere omurganın doğal pozisyonunu bulmadan, karnı içeri çekerek ve karın kaslarını sabitlemeden başlanması gerekir. Pilates egzersizlerini uygularken karnı içeri çekmek vücudun dengelenmesini sağlar. Böylece karın kasları aktif olarak çalışmaya başlar. Bunun yanında kaburgaların hiçbir zaman dışa doğru açık ya da içe doğru birbirine çok yakın ve kapalı olmaması önerilir. Baş bölgesi omurgayı tüm hareketlerde takip etmelidir. Bunun dışında omurga esnemesi, yarım mekik, tek bacakla daire çizimi ve iç bacak kaldırma sık uygulanan pilates hareketleri arasında gösterilebilir. 

PİLATES FAYDALARI

Pilates hem bedenimize hem de zihnimize oldukça faydalı bir egzersiz yöntemidir. Pilates faydaları tek tek aşağıdaki haliyle sıralanabilir;

Pilatesin faydalarını vücutta görebilmek için sistemli ve disiplinli bir program oluşturmak gerekir. Çünkü pilates egzersizleri düzenli uygulandığı takdirde vücudunuz sıkılaşır ve kilo vermeniz kolaylaşır.
Pilates egzersizlerinin amacı vücutta bulunan tüm kasları çalıştırmaktır. Normal zamanlarda ihmal ettiğiniz kaslarınızın bile kuvvetlendiğini görebilirsiniz. Bu sebeple de dengeli ve güçlü bir bedene sahip olmamanız imkânsız hale gelir.
Pilatesin zihin ve dikkat gerektiren bir spor olması sebebiyle, konsantrasyon ve koordinasyonunuz gelişme gösterir.
Karın kaslarını sıkmak pilates egzersizlerinin temelini oluşturur. Derinde yer alan karın kaslarını yüzeydeki kaslarla birlikte çalıştırır ve güçlendirir.
Bel ağrılarının azaltılmasına yönelik de pilates egzersizlerine rahatlıkla başvurulabilir. Yapılan araştırmalara göre pilatesin bel ağrılarını önemli ölçüde iyileştirdiği söylenebilir. Merkez bölgesini güçlendirip, arkasında yer alan bele destek sağlar.
Pilatesin en önemli faydalarından biri de aerobik gelişimdir. Pilates hareketleri arasında bazı ileri düzey egzersizler mevcuttur. Bu hareketlerden bazıları kalp atışlarını hızlandırırken, yatarak veya oturarak uygulanan hareketler de olabildiğince yavaşlatır. Yüksek yoğunluk içeren ders programlarında kalp atış hızları yükselir. Böylece yapılan sporun aerobik bölgeye girmesi sağlanmış olur. Aynı tempo hızında seans boyu devam etmek de dayanıklılığı artırarak kalp ve damar sağlığını olumlu yönde destekler.
Pilates nefes alıp verme işleminde de kolaylaştırıcı rol oynar. Bu sayede akciğerlerin oksijen kapasitesi artırılarak, yanlış nefes almanın doğurduğu olumsuz sonuçlar ortadan kalkar.

PİLATES İLE ESTETİK VÜCUT OLUŞTURMAK

Pilates aktivitelerinin temelinde, omurgayı sağlıklı hale getirmek ve günün her saati vücudun dik durmasını sağlamak yatar. Bu sebeple de zihin ve beden bütünlüğünün sağlanması gerekir. Pilates ile estetik vücut oluşturmak için ise, diğer egzersizlerde olduğu gibi başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerine başvurulmalıdır. Aksi takdirde vücutta sakatlık ya da zedelenmeler meydana gelebilir.

Score Fitness Club pilates kursu kapsamında hizmet veren uzman eğitmenlerimiz egzersizlerin her aşamasında hareketleri doğru yapıp yapmadığınızı kontrol ederek yönlendirici görev üstlenirler. Size verilen ders programına düzenli bir şekilde katılım sağladığınız takdirde de, bedeninizin sıklaşmasıyla birlikte ideal kiloya ulaştığınızı görebilirsiniz. Pilates ile estetik bir vücuda kavuşmak için sağlıklı beslenilmesi ve ders programında yer alan hareketlerin eksiksiz uygulanması son derece önemlidir. Ayrıca vücudu ya da kasları zorlayan her harekette de, eğitmenlerden destek alınmalıdır. Grup halinde katılacağınız pilates derslerinde, yoğun geçen günün ardından hem zihninizi boşaltabilir hem de bedeninize estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz. X
Whatsapp Destek.
Bize Whatsapp tan yazabilirsiniz